Про імунізацію населення

Дата: 27.04.2023 14:53

Пресреліз до Всесвітнього тижня імунізації (з 24 по 30 квітня 2023 року)

• З 24 по 30 квітня триває Всесвітній тиждень імунізації.

• Його мета  нагадати про важливість використання вакцин для                               захисту людей від всіх інфекційних хвороб.

• Обсяги вакцинації від хвороб, які зазначені в Національному календарі щеплень за 2022 рік в Чернівецькій області є недостатніми. Щеплення проти поліомієліту отримали 80% дітей до 1 року, в інших вікових групах охоплення щепленнями становить від 50% до 70%.

• Проти дифтерії, кашлюку та правця у віці до 1 року щеплено 82% дітей. Серед дорослого населення обсяги вакцинації від дифтерії та правця становлять 26%. Проти кору щеплено дітей віком 1 рік становить 85%, другою дозою у віці 6 років - 70%. Проти гепатиту В діти до 1 року щеплені на 60%. Проти туберкульозу діти до 1 року вакциновані на 90%. Проти гемофільної інфекції діти до 1 року вакциновані на 83%.

• Під час війни через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, перебування великої кількості людей одночасно у сховищах, тимчасових прихистках є ризик поширення інфекційних захворювань. Тож зараз украй важливо захистити від них себе і дітей, тобто вакцинуватися.

• Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень кожна дитина в Україні до 16 років має отримати щеплення від десяти небезпечних інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції типу b.

• В Україні спалах поліомієліту — небезпечного захворювання, що може призвести до невиліковного паралічу. Упевніться, що ваша дитина отримала принаймні 2 дози вакцини.

• На заході країни зареєстровані випадки паротиту, який може викликати менінгіт, енцефаліт та глухоту, а в хлопчиків у майбутньому може призвести до безпліддя. Подбайте про те, щоб у 12 місяців дитина мала першу дозу вакцини КПК (кір-краснуха-паротит) та не забудьте зробити їй друге щеплення в 6 років.

• Також в Україні протягом останнього року зафіксовані випадки кору.

• Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. 9 із 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

• За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з початку пандемії COVID-19 понад 1,2 мільйона дітей в Європейському регіоні пропустили вакцинацію від кору, паротиту та краснухи (КПК).

• Якщо у вас є сумніви, чи були ви вакциновані від кору, слід щепитися від цієї інфекції.

• При травмах існує високий ризик правця, підвищується ризик заразитися гепатитом В (наприклад під час хірургічних втручань чи при переливанні крові). Подбайте про те, щоб дитина мала 3 дози вакцини від гепатиту та всі щеплення від правця за календарем вакцинації.

• Дорослим кожні 10 років потрібно ревакцинуватися від правця та дифтерії.

• Тим, хто народилися до 2000-х та не були вакциновані від гепатиту В, рекомендовано зробити це щеплення.

• Вакцинація згідно з Національним календарем щеплень, а також від COVID-19 гарантована державою. Діти та дорослі можуть вакцинуватися від цих хвороб безоплатно в будь-якому державному або приватному медичному закладі, який уклав договір із НСЗУ і де є потрібні вакцини. Для цього не потрібно укладати нову декларацію із сімейним лікарем/педіатром.

• Вакцини від гепатиту В та для щеплення дорослих можна придбати за власні кошти. Сама процедура вакцинації у державних клініках є безкоштовною.

• Рекомендовано робити кілька щеплень одночасно  це світова  практика, що дозволяє захиститися від кількох захворювань одразу. А застосування багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів та надає захист від кількох інфекцій одразу.

• Немає потреби в додаткових обстеженнях (аналіз крові, сечі, імунограма) перед вакцинацією.

• Якщо у вас чи вашої дитини є хронічні захворювання (наприклад бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія), це пряме показання до негайного щеплення! Ви чи ваша дитина має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна захиститись вакцинацією.

• Якщо дитина пропустила щеплення за календарем, не потрібно  починати всі щеплення проти цієї інфекції з початку. Разом із лікарем складіть графік наступних щеплень.

• Якщо графік порушено, вакцинацію можна робити проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Єдине правило, яким слід користуватися в цьому випадку: стежте за дотриманням інтервалів введення доз, що дозволяє досягти максимальної ефективності.

• Для більшості хвороб, яким можна запобігти щепленнями, оптимальний рівень захисту досягається більше ніж однією дозою вакцини. Кожна така доза в календарі щеплень призначена для створення або підтримки захисту. Пропуск або затримка отримання будь-якої такої дози підвищує ризик зараження та серйозного перебігу захворювання.

• Нагадуємо, що COVID-19 нікуди не дівся! В області зафіксовано 48115

випадків за 2022 рік та 2445 випадків за 3 місяці 2023 року.

• Дорослі та діти від 5 років можуть вакцинуватись від коронавірусної хвороби. Особливо важливо зробити щеплення літнім людям та людям, які мають хронічні захворювання. Адже вони набагато важче переносять COVID-19 та мають більші ризики померти. Єдиний захист від тяжкого перебігу хвороби - вакцинація.

• Для дорослих одного щеплення недостатньо для повноцінного захисту, зробіть повний курс та бустери.

• Які безкоштовні вакцини для дітей та дорослих є в області. Наголошуємо, що вакцинація не може ослабити імунну систему. Віруси у вакцинах настільки ослаблені, що не можуть вплинути на імунітет. Тож перевантажити імунну систему вакцинація не здатна.

Кожне щеплення важливе.