Веренчанська громада
Чернівецька область, Чернівецький район

Важлива інформація від ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області.

Дата: 11.10.2024 09:19
Кількість переглядів: 48

Не пали – компостуй!

Восени під час збору урожаю та прибирання в садах багато городників, стикаються з проблемою скупчення бур'янів і трави, яку складують і чекають вдалого моменту, щоб вивезти на звалище або зазвичай спалюють, шкодячи навколишньому середовищу. Найбільш ефективним по відношенню до довкілля шлях утилізації опалого листя, сухої трави, соломи та рослинних відходів є компостування.

Метод компостування є безпечним способом переробки рослинних та інших органічних відходів, що не шкодить довкіллю. Увага! Щоб не палити листя, можна перетворити його у цінне добриво шляхом компостування. Компост з бур'янів, листя, трави це ідеальне добриво, яке можна робити самостійно, регулярно і без грошових витрат. Його можна використовувати як високоякісне органічне добриво у саду та на городі для підживлення грунту і підвищення його родючості. Компост – це суцільна маса перепрілої органіки, “вирощена” в ямах, ящиках або буртах. Робити компост зовсім не важко! Компостну купу можна зробити де-небудь на краю подвір'я, неподалік від джерела води та бажано у місці, куди не попадає пряме сонячне проміння. Вичистіть ділянку від дерну та трави. Поставте невелику огорожу навкруг своєї компостної ділянки. На компостну купу можна складати все, що є під руками, – кухонні рослинні відходи, бур’яни, скошену траву, листя, коріння рослини, солому, тонкі гілки, гній. Для компостування листя складають у купи шириною 2 м і висотою до 1,5 м. 
 В основу купи вкладають шар землі до 25 см. Кожен з шарів листя не має перебільшувати 30 см. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Кожен з шарів присипають землею. Протягом літа компост 2-3 рази перелопачують. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу.
 Аналогічно, компостування можна проводити в траншеях глибиною до 1 м і шириною 1,5 м. Траншейне компостування більш зручне з міркувань того, що при ньому компост рівноміно зволожується і не пересихає.
 Зазвичай, компост "достигає" за 3-6 місяців після того, як ви почали з ним роботу. Він стає рихлим, темним, корисні властивості компосту зберігатимуться ще 4 роки. 
 Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук.

Неприпустимі елементи для компосту: насіння бур'янів, елементи, які не піддаються природному процесу розкладання, хімічні речовини. Намагайтеся уникати попадання в неї хвоща, пирію повзучого та інших рослин насіння, які не піддаються процесу гниття. Адже потрапляючи разом з добривом в грунт, їх насіння швидко сходять і забруднюють ділянку.
       Правильне компостування не сприяє погіршенню стану здоров'я і є своєрідною "допомогою" для садів, городів та інших земельних угідь.

Інна Боднар - державний фітосанітарний інспектор ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь